Тук са рецептите, които са били публикувани преди време

Вегетариански самоси

Аз в Индия съм яла малко по различни, но и тези изглеждат добре и са лесни.
Тук можете да видите филмчето и как се правят

Продукти за четири порции:

кори за баница,
3 картофа (сварени, обелени, смачкани)
половин купа грах (сварен),
пише едно яйце, (но мисля че и с малко разтворeно във вода брашно може да лепите, защото те само затова ползват яйцето, е разбира се ако искате го направете както е в оригинал),
мазнина за пържене, (трябва да е повече, за да могат самоските да не залепнат за тигана),
две зeлени люти чушки нарязани на ситно,
една чаена лъжичка кориандър (в оригинала е на зърна които са смлени, но може да заместите и с готов смлян, който също се продава),
1/2 чаена лъжичка гарам масала (букет от подправки), вече и това може да се намери на пазара, в някои специализирани магазини, но от интернет може да потърсите рецепта и сами да си забъркате, има различни вариации
1ч.л. сол, 1/2 ч.л. чили на прах (лют червен пипер),
1 и 1/2 ч.л. лимонов сок.

Зимна салата

Картофи /сварени/
Червено цвекло
Моркови
Маслини
Зехтин, сол, чубрица, червен и черен пипер
Картофите се обелват и нарязват на по-едри парчета, цвеклото и морковите на дребни, или настъргани на едро ренде. Слагат се подправките и всичко се разбърква. Украсява се с маслини

Карфиол с бял сос

Продукти на порция за двама:
1-2 средно големи глави карфиол
растителна мазнина (олио или заехтин)
3-4 супени лъжици брашно
1 скилидка чесън
сол, черен или бял пипер, индийско орехче, босилек
Приготовление:
Карфиолът се накъсва на по-едри цветчета и се сварява в подсолена вода. Отцежда се и се сипва в чиния. От мазнината, брашното и отварата от карфиола се приготвя гъст сос, който се подправя със счукан чесън и другите подправки. Изсипва се върху карфиола и се поднася топъл.

Грис със зеленчуци

Може да се каже че това е една добра йогийска гозба, която в ашрама в Индия сме яли и на обяд, а понякога и на закуска. Миналата седмица приготвих грис със зеленчуци и стана много вкусен и красив на вид, защото с различните зеленчуцит ястието става многоцветно.

Продукти:
Грах, моркови, картофи нарязани на дребни кубчета като за супа, карфиол, броколи, зеле, тиквички (може да се комбинират според вкуса на човек), може да се сложат и маслини, домат, пшеничен грис, олио
Подправки: куркума, кориандър, кимион, джинджифил, идийско орхче, сол, магданоз

Приготовление:
Зеленчуците, които сте си избрали, без доматите се запържват в олиото (не пестете олио за тази манджа, защото после ще добавяте към зеленчуците и гриза. Поне един 1-1,5 см от дъното на тенджерката да са покрити с мазнина), после, когато зеленчуците са се позапържили, се добавят подправките, след тях грис на око, така че да станат съотношение едно към едно, нито зеленчуците нито грисът да е повече. Така се запържват докато усетите, че зеленчуците са почти готови, но все още хрупкави (картофите е добре да сте сложили най-напред, а после всички други зеленчуци, за да има време да се сготвят). В отделен съд кипвате вода и започвате да добавяте полека, по малко към гриса и зеленчуците, бъркате, непрекъснато и ако трябва добавяте още вода докато видите, че гриса се е раздул. Добре е да сте виждали как изглежда сварения грис, за да имате идея кога е готов, иначе ще хруска като пясък. Когато всичко е готово добавяте доматите нарязани на едри парчета като за салата и магданоз. Може да поднесете и топло и със стайна температура. Успех

Пълнени тиквички

Обикновено пълним тиквичките с ориз, но в този случай става дума за пълнени тиквички с няколко вида сирена и домат. рецептатат е много семпла и позволява импровизации според вкуса, затова няма да определям количества. И така

необходими продукти:

средно големи тиквички

три вида сирена (бяло саламурено, топено, пушено)

кашавал (колкото да се настърже най-накрая за коричка върху тиквичките)

домат (един два, за да не стане кисела сместа)

магданоз

приготовление:Тиквичките се измиват и издълбават, това става лесно с чаена лъжичка, кората не се бели. Част от сърцевината на тиквичките се нарязва и се смесва със сирената и обеленеия и нарязан домат. Това е плънката. След като напълните тиквичките, те се редят с отвора на горе, за да не се изсипе плънката, добавя се много малко вода (ако водата е повече тиквичките се варят и това променя вкуса им) и мазнина. Плънката няма нужда от усоляване заради сирената, мъничко сол може да се сложи във водата. Когато са почти готови се настъргва кашкавал, с който се допичат докато той стане на хубава коричка. Накрая се поднасят с поръсен пресен магданоз.

Супа с булгур

Продукти:

Половин водна чаша булгур, картофи, моркови, грах, масло, сол, куркума, букет от подправки (розмарин, босилек, мащерка, магданоз, риган майорана) има такива готови смеси на kotanyi.

Приготовление:

Булгурът се накисва 20 минути, така пишеше на пакетчето, картофите и морковите се режат на ситно, добавя се граха и вода. Като заври водата, предварително отцедения булгур се добавя, когато супата е почти готова се добавят солта, маслото и подправките. И след 5 минути супата е готова. Вкусна и лека супа, освен това се прави бързо.

Малко по-различна картофена супа

Продукти:
3-4 средно големи картофи
2-3 големи моркова
10-15 малки кубчета (големи колкото картофи за мусака) от глава целина.
Масло
Смлян черен пипер
Асефетида или една скилидка чесън
Кисело мляко
Копър
Сол
Хляб за кротони
Приготовление:

  • След като се обелят и нарежат на едри парчета, като за яхния, картофите и морковите се слагат да се варят в подсолена вода.
  • Отделно в малко масло се запържва черният пипер и чесънът (аз асефетида нямах, а прочетох че тя има вкус подобен на чесън и реших да пробвам замяна), към тях се добавя киселото мляко и така остава на котлона около 3-4 минути.
  • Когато морковите картофите и целината са почти готови, се пасират. Моите моркови останаха цели, защото бяха по едри парчета и не се свариха колкото картофите, но това се получи добре, защото така супата изглеждаше по-цветна, а те бяха вкусни, защото не бяха се размекнали прекалено. В случай, че не търсите такъв ефект още от начало трябва да ги нарежете по-ситно, за да уврят колкото картофите.
  • След пасирането подправеното кисело мляко и ситно нарязан копър се добавят към супата и така супата остава да поври на слаб огън. През това време кротоните се запържват в масло, аз сложих чубрица, като допълнителна подправка при пърженето, но може и без нея. Някои от кротончетата малко загоряха, но пак станах доста вкусни, а освен това така в нашето обедно хранене присъстваше и вкуса горчиво (според аюрведа е хубаво повечето от основните вкусове да са включени в менюто ни 🙂 )
  • Готовата супа се поднася топла, ние консумирахме кротоните без да ги слагаме в супата, защото те сами по себе си имаха специфичен вкус, който в супата щеше да се изгуби.

Идеи с нахут

Аз тук предлагам една идея, но моля ако имате други рецепти, които сте опитвли, не се колебайте да ги споделите.

За нахута:

Нахутът (Cicer arietinum), наричан често също леблебия или сланутък, е растение от семейство Бобови. Той е една от най-рано култивираните от човека култури. Понастоящем се отглежда на много места по света с достатъчно топъл климат.
Хранителна стойност

Ядките на нахута, подобно на тези на повечето бобови растения, са богат източник на белтъчини (около 20% от сухото съдържание). Те са също така добър източник на лецитин и фолиева киселина. Съдържанието на мазнини е ниско в сравнение с други ядки (например орехи, фъстъци и др.)

И още информация за нахута от тук.

Рецепти:

Предварителна обработка

Нахута се накисва и като му се сменя водата на около 6-10 часа, може да остане така два дни във вода, после се вари по лесно. Във водата в която ще го варите добавете малко сол. След като веднъж заври и покъкри около 30 мин, сменете водата. Когато е готов люспичките на нахута сами се белят вие само трябва да ги отстраните от тенджерата, или поне повечето от тях. Така сварените и обелени нахутени зърна може да се подправят цели или да се пасират на каша.

Подправяне

В растителна мазнина се запържва малко кромид лук, настъргани моркови и подправки (малко лют червен пипер, куркума, кимион, кориандър и съвсем мъничко канела), може да се добави и чушка, но става малко тежко с нея. После се добавя нахута и няколко капки вода. След около 5 минути се сваля от котлона. За разкош накрая прибавяме пресен магданоз. Хубаво е да се сервира с някаква салата, доматите са много подходящи.

Бързи чушки

Ами когато имаме малко продукти типични за сезона какво да направим с тях? :-) Като цяло това е ефтина и бърза рецепта. Не е необикновена, но е вкусна.

Продукти:

червени чушки (може и по някоя зелена за цвят ;-)

извара

домати

магданоз

черен пипер

сол

олио

Ако доматите са от розовите по-добре, защото те са по-сладки и вкусни. Обелват се и се настръргват или смилат. Смесват се с изварата останалите подправки (нарязания магданоз, черния пипер и солта) добавя се и олио. Чушките се изчистват от дръжките и семките и се пълнят със сместа. Нареждат се в йенска тенджерка или тавичка добавя се малко олио и се печат във фурната. Бързо стават готови.

Пържени филийки без яйца

Смесваме прясно мляко с брашно до получаване на смес като за палaчинки,  и с тази основа можем да ипровизираме:

В сместа можем да добавим наронено бяло саламурено сирене, настърган кашкавал, само сол, сусамово семе, смлени червени чушки или захар, ако искаме да са сладки. Пържат се в нагорещено олио докато станат златисто кафяви. После ги поднасяме със сладко, с мед, или топени сиренца. :-) Много вкусни стават, а и са добро решение, когато са ни омръзнали филиите с кашкавал на скара ;-)

Лимонов сок

Много лесен пресен и пълен със свежест и здраве.
С половин лимон и около 2-3с.л захар или мед на вкус, се пригорвя една чаша около 200мл.

Изтисквате лимона, добавяте водата и захарта (меда)

и разбърквате и това е всичко ;-)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.