Воденето на духовен дневник ще даде ясна представа за садханата, която трябва да се прави и грешките направени през определен период от време.
Духовн дневник
текст от Свами Шивананда
Духовния търсач, трябва да записва в духовния дневник
Духовния търсач, трябва да записва в духовния дневник, времето на ставане сутрин, времето на лягане, часовете сън. Часовете отделени за изучаване на свещени текстове, броя на малите, които е направил по време на джапа през всеки ден, времето отделено за медитация.
Характера на грешките, които са допуснати през деня. Колко пъти се e появявал гняв и колко време е траел, часовете прекарани в безкористно служене.
Колко пъти страстите са ставали проблем. Продължителността на практикуване на асана и пранаяма. Времето изгубено в ненужна компания и безполезно клюкарене. Ввремето прекарано в мауна.
Напредъка в развиване на добродетели, колко често лошите навици са останли без контрол. Кой от сетивните органи ни е безпкоил най-много и т.н.
Духовният дневник ще помогне на стремящия се да напредне бързо.
Няма по-добър приятел или верен учител или гуру.
Няма по-добър приятел или верен учител или гуру. Ако се поддържа както трябва, дневникът ще покаже цената на времето и как лесно то се изплъзва. Той ще регистрира лекомислието и накрая ще го премахне. Бъдете напълно искрени, когато попълвате дневника, защото той е за вашия собствен напредък.
Дневникът на духовния търсач, е който отъпква пътя на истината към реализиране на Бог.
Приемете грешките отворено и ги коригирайте. Отбелязвайте всеки детайл в дневника.
Полезно е да сравните напредъка от настоящата седмица с този от миналата
Полезно е да сравните напредъка от настоящата седмица с този от миналата, или ако това не е възможно, настоящия месец с предишния и направете всякакви необходими поправки.
Редовността и точността са много важни за ежедневната практика. Ако човек не го е грижа и спре практиката или изгуби ентусиазъм, ще e трудно да я възстанови. Умът има склонност да се отпуска. Трудно като изкачване по стръмен баир е да се склони ума към дисциплина и духовна практика.
Той ще ви служи като проверка.
Практукуващите обикновенно започват с голямо усърдие и ентусиазъм, но след известно време поради липса на дисциплина, губят ентусиазъм, започват да се колебаят и често напълно изоставят садханата. Това не е желателно. Чрез поддържането на духовен дневник наблюдавайте от близо и забележете какъв напредък сте постигнали. Воденето на духовен дневник ще даде ясна представа за садханата, която трябва да се прави и грешките направени през определен период от време.Той ще ви служи като проверка.
Благословен е търсача, който води дневник и си прави преглед редовно.